GPLv3نرم افزارهای آزاد

حتما  تابحال با نرم افزارهای انحصاری مانند حسابداری های، سیستم های ارتباط با مشتری و … سروکار داشته اید. این نرم افزارها محدودیت های زیادی را برای کاربرانشان ایجاد می کنند با اینکه آنها را خریده اید ولی محدودیت های زیادی را به شما تحمیل می کنند مثلا نمی توانید یک کپی از آنها برای پشتیبان نگه دارید و یا اگر نیاز به تغییری در آنها داشته باشید اجازه این کار را ندارید. البته مشکلات پیچیده تری نیز وجود دارند که معمولا دیرتر متوجه خواهید شد مثلا کلیه اطلاعات حسابداری شما به فرمتهای خاص داخل نرم افزاری است که شما هیچ دسترسی به آن ندارید اگر شرکت تولید کننده نرم‌افزار فعالیت خود را متوقف کند و مثلا مجوز نرم‌افزار شما هم تمام شود احتمالا دیگر به اطلاعات خود دسترسی نخواهید داشت.

تعریف نرم‌افزار آزاد

نرم‌افزارهای آزاد، آزادی هایی را برای کاربرانشان فراهم میکنند که دچار این مشکلات نشوند.

  • کاربران باید اجازه داشته باشند که نرم‌افزار مورد نظر را برای هر قصد و منظوری اجرا کنند.
  • کاربران باید اجازه داشته باشند نرم‌افزار را مطابق با نیازهای خود تغییر دهند. برای رسیدن به این هدف، کدهای منبع نرم‌افزار باید در اختیار کاربران قرار گیرد.
  • کاربران باید اجازه داشته باشند نرم‌افزار را مجدداً منتشر کرده و در اختیار دیگران قرار دهند. این کار می‌تواند به صورت رایگان یا در ازای دریافت مبلغی پول صورت گیرد.
  • اگر کاربری، نرم‌افزار را تغییر داد، باید اجازه داشته باشد آن را مجدداً منتشر کرده و در اختیار دیگران قرار دهد. (در مورد نرم‌افزارهای کپی‌لفت، لازم است تا کدهای منبع نرم‌افزار تغییریافته نیز در اختیار کاربران دیگر قرار گیرد)

شرکت جویشگر نیز نرم‌افزارهایی را با همین هدف تولید کرده و در دسترس عموم قرارداده است که می توانید آنها را در گیت هاب جویشگر مشاهده کنید. با توجه به اینکه این نرم‌افزارها به صورت عام‌المنفعه تولید می شود شما هم می توانید در تولید آنها مشارکت داشته باشید.

نرم افزار حسابداری امیر

free amirهم اکنون نسخه ۰.۲ این برنامه برای سیستم عامل لینوکس و ویندوز در دسترس است. برنامه به زبان پاینون نوشته شده و در صورتی که برنامه نویس باشید می توایند آنرا در بقیه سیستم عامل ها نیز اجرا کنید. برای نصب اینجا را مطالعه کنید و یا فایل های برنامه را از اینجا دریافت کنید و برای مشاهده تصاویر برنامه نیز اینجا را کلیک کنید.

در صورتی که به این پروژه علاقه دارید می توانید با ما در این پروژه همکاری کنید. برای این کار حتما نیاز نیست برنامه نویس باشید. برای اینکه با انواع همکاری آشنا شوید می توانید به قسمت همکاری مراجعه کنید.

مجوز

نرم افزار امیر بر اساس مجوز GPLv3 منتشر می شود.

 

اینترنت اشیاء

yaiot  یکی دیگر از پروژه های آزاد شرکت جویشگر است که با paltformio نوشته شده و می توانید آنرا بر روی سخت افزار wemos اجرا کنید و اشیاء برقی اطراف خود را از طریق اینترنت کنترل کنید.